fbpx

«Mamo, choć poćwiczymy gimnastykę słowiańską, bo jutro mam test.»

Co raz częściej słyszę to wezwanie do wspólnej praktyki, od mojej prawie już dorosłej córki. Mam 42 lata, ona to zbuntowana 17tka. «A niech się buntuje, też taka byłam» — myślę i z dumą patrzę jak pannica rozpycha się łokciami w życiu. Małe lwiątko pazurków próbuje oczywiście najpierw na mamie, a ta cierpliwa. Jednak nie zawsze taka była, to gimnastyka ją, czyli mnie zmieniła… w cierpliwą, miękką i świadomą mamę… kobietę, która nie podcina skrzydeł innej kobiecie (zwłaszcza córce), a wręcz przeciwnie, po cichu poprawia jej koronę, żeby nikt nie zauważył, że się przekrzywiła. 

Praktykuję gimnastykę od 3 lat, od dwóch jestem instruktorką, rozwojem osobistym zajmuję się od przeszło 20 lat. Nigdy nie wciskałam córce swoich przekonań i zdobytych nauk, więc wyobraźcie sobie jak byłam dumna, kiedy młoda zapytała czy może poćwiczyć ze mną. Poczułam się tak dumna i zaszczycona jednocześnie, że chce abym uczyła ją tego, co kocham robić, że chce mnie naśladować, czerpie to co we mnie najlepsze, że kobiecość którą ja reprezentuję jej imponuje. 

I odtąd ćwiczymy razem w ważnych dla nas momentach życia, w święta, urodziny, w momentach słabości — dla wzmocnienia, zharmonizowania. Wypowiadamy wtedy na głos swoje intencje i w tym najmniejszym i jednocześnie najważniejszym Kobiecym Kręgu: mama i córka, dzieje się magia.

Wspólna praktyka zbliża, zwłaszcza kiedy rozdziela nas kłótnia. Wtedy ostatkiem sił któraś bąknie: „chodź, poćwiczymy” i naburmuszone jedna i druga, ale z dobra wolą w sercu zaczynamy ćwiczyć. Napięcie powoli schodzi, tumany kurzu opadają, później całus i przytulasek, i nic więcej nie potrzeba.

Uczę się być mamą-instruktorką. Bywa, że pokłócimy się podczas praktyki, młoda nie lubi jak ją poprawiam. Bywa, że ona poprawia mnie.

Gimnastyka Słowiańska to piękna, kobieca praktyka, która zbliża kobiety i pomaga im wejść na drogę samopoznania, a stąd już prosto do wewnętrznego spełnienia.

Elżbieta Czaczkowska

ETNAIDEA Sp. z o.o.

NIP: 7412158234, REGON: 387601685, KRS: 0000871595

Ostróda, Polska

Tel.: 502870987, Whatsapp